Almanya’da göçmen karşıtı AfD partisi yüzde 20 sınırında.

13 Mart’ta 3 eyalette yapılacak seçimlere 10 gün kala son durum

Almanya’da göçmen karşıtı AfD partisi yüzde 20 sınırında.
Almanya’da göçmen karşıtı AfD partisi yüzde 20 sınırında.
Bu içerik 6060 kez okundu.
Reklam

-13 Mart’ta 3 eyalette yapılacak seçimlere 10 gün kala son durum


Ahmet Yıldırım/ Berlin, 4 Mart (DHA) - Almanya’nın Saksonya Anhalt, Rheinland-Pfalz ve Baden- Württemberg eyaletlerinde13 Mart 2016 Pazar günü eyalet parlamentosu seçimleri yapılacak. Almanya'nın 81 milyonluk nüfusunun 17 milyonunun sandığa gideceği üç eyaletteki son durum, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi CDU ve Sosyal Demokrat Parti SPD’nin büyük oy kayıpları yaşayacağını gösteriyor. Göçmen karşıtı Almanya için Alternatif Partisi’nin (AfD) ise ilk kez seçimlere gireceği üç eyalette de parlamentoya girmesi bekleniyor.

 

AfD Saksonya- Anhalt’da yüzde 20 sınırında


Seçimlere 10 gün kala göçmen karşıtı Almanya için Alternatif Partisi’nin (AfD) oy oranını yüzde 20 sınırına dayandı. Infratest dimap tarafından yapılan son kamuoyu yoklamasına göre, Saksonya- Anhalt’da ilk kez seçime katılacak olan AfD yüzde 19 oranında oy alacak. CDU’nun yüzde 31 ile birinci parti olması beklenirken, yüzde 6,5 oy kaybeden SPD yüzde 15 düzeyinde bulunuyor. Anketler Sol Partinin yüzde 21, Yeşillerin yüzde 5,5 oranında oy alarak parlamentoya gireceğini gösteriyor. Hür Demokrat Parti FDP’nin yüzde 4,5 oy oranıyla parlamento dışında kalması bekleniyor.

Saksonya Anhalt’da 1998 tarihinde Almanya Halk Birliği DVU yüzde 12,9 oranında oy almıştı. Parlamentoya 16 vekil sokan DVU, ırkçı Almanya Nasyonal Demokrat Parti NPD ile birleşmiş, 2011 seçimlerinde ise yüzde 4,6 oy alarak parlamento dışında kalmıştı.

 

CDU ve SPD’de büyük kayıp- AfD SPD’yi yakaladı


Kamuoyu yoklamalarına göre, Baden-Württemberg eyaletinde Başbakan Angela istanbul escort Merkel’in partisi CDU önemli ölçüde gerilemiş görünüyor. 2011 seçimlerinde yüzde 39 oy alan CDU, yüzde 28’e gerilemiş görünüyor. Oy oranını yüzde 8 oranında arttıran Yeşiller Partisi ise yüzde 32 oy oranıyla birinci sırada bulunuyor. Eyalette 10 puan gerileyen SPD’nin yüzde 13 oy alması bekleniyor. Göçmen karşıtı AfD’nin Baden-Württemberg eyaletinde de yüzde 13 oy alarak parlamentoya girmesi bekleniyor. FDP’nin oy oranı yüzde 8.

 

AfD, Rheinland-Pfalz’da üçüncü parti


Rheinland-Pfalz eyaletinde ise CDU ve SPD arasında başa baş bir yarış var. 2011 seçimlerinde yüzde 0,5’lik bir farkla birinci olan SPD, şu anda CDU’nun gerisinde görünüyor. Partilerin alması beklenen oy oranları şöyle: CDU yüzde 36, SPD yüzde 34, AfD yüzde 9, Yeşiller yüzde 7 (2011’e göre düşüş yüzde 8,4), FDP yüzde 5.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kendi nikahlarına eşofmanla geldiler
Kendi nikahlarına eşofmanla geldiler
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım