Başkan Gökçek: Mimarlar Odası'nın dava açma ehliyeti yok, hayırlı olsun

DANIŞTAY, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara Şubesi'nin, Ulus Tarihi Kent Merkezi'nde Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarıyla ilgili açtığı davayı reddetti

Başkan Gökçek: Mimarlar Odası'nın dava açma ehliyeti yok, hayırlı olsun
Başkan Gökçek: Mimarlar Odası'nın dava açma ehliyeti yok, hayırlı olsun
Bu içerik 567 kez okundu.
Reklam

DANIŞTAY, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara Şubesi'nin, Ulus Tarihi Kent Merkezi'nde Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarıyla ilgili açtığı davayı reddetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kararı, Twitter hesabından, 'Mimarlar Odası ve diğer odalar, artık şehirlerin gelişmesi önünde takoz olamayacakö mesajıyla duyurdu.


TMMOB Ankara Şubesi'nin, Ulus Tarihi Kent Merkezi'nde, bazı ada ve parsellerdeki taşınmazların Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu'nun 06.07.2015 tarihli kararının iptali istemiyle açtığı davayı reddeden Danıştay 6. Dairesi'nin kararında şöyle denildi:


"Davacı odanın kuruluş amacı ve faaliyet alanları ile dava konusu işlem birlikte değerlendirildiğinde; dava konusu işlemin, davacı odanın menfaatini etkilemediği, bu nedenlerle davacının subjektif dava açma ehliyetinin bulunmadığı sonucuna varılmıştır."
Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği Kanunu'ndaki, söz konusu odanın görev alanlarına ilişkin maddelerin de tek tek sıralandığı kararda, “Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının idari işlemlere karşı, sadece kuruluş kanunlarında gösterilen amaçları doğrultusunda dava açma ehliyetleri bulunmaktadır. Nitekim, konuyla ilgili yasal düzenlemelerde de bu kuruluşların, amaçları dışında faaliyette bulunamayacakları açıkça belirtilmiştirö ifadelerine yer verildi.


BAŞKAN GÖKÇEK, TWITTER'DAN DUYURDU


Başkan Gökçek, kararı, Twitter hesabından, "Danıştay'dan tarihi ve müthiş bir karar... Mimarlar Odası'nın dava açma ehliyeti yok... Hayırlı olsun" mesajıyla paylaştı. Danıştay 6. Dairesi'nin karar metinlerini de paylaşan Başkan Gökçek, şu twit'leri attı:


-“Mimarlar Odası ve diğer odalar, artık şehirlerin gelişmesi önünde takoz olamayacak.


-"Mimarlar Odası... Bundan sonra artık kendi işinize bakacaksınız... Tamam mı?"

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kendi nikahlarına eşofmanla geldiler
Kendi nikahlarına eşofmanla geldiler
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım