Doğum Sonu Bakım Kongresi Antalya'da yapıldı

'ULUSAL Doğum Sonu Bakım Kongresi'nin ikincisi 25-26 Şubat tarihlerinde Antalya'da yapıldı

Doğum Sonu Bakım Kongresi Antalya'da yapıldı
Doğum Sonu Bakım Kongresi Antalya'da yapıldı
Bu içerik 676 kez okundu.
Reklam

'ULUSAL Doğum Sonu Bakım Kongresi'nin ikincisi 25-26 Şubat tarihlerinde Antalya'da yapıldı.

 

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı, Antalya Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Antalya İl Sağlık Müdürlüğü ev sahipliğinde yapılan kongrenin ana teması 'İyi Bakım Uygulamaları' olarak belirlendi.

Tema kapsamında kongrede, doğum sonu dönemi doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen durumlar, alanda çalışan sağlık profesyonelleri ile tartışma fırsatı yaratıldı. Kongrede anne ölümleri, doğum sonu döneme uyum, enfeksiyon riski, emzirme, anne- bebek sağlığı, göç ve kadın, riskli gebelik sonrası bakım, aile planlaması gibi konular ele alındı.

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, yaptığı açılış konuşmasında, "Hemşireler ve diğer sağlık çalışanları bizim için son derece önemlidir. Günümüzde ilim, bilim çağı ilerlemeleri hızla devam ediyor. Kadın sağlığı da son yıllarda toplumdaki bilincin artışıyla daha çok önem kazandı. Ülkemizde normal doğum yerine sezaryen doğum tercih edilmektedir. Sezaryen doğum sayılarının düşürülmesinde normal doğuma teşfikte sağlık çalışanlarının pozitif katkısı olabileceğini düşünüyorum" dedi.

Doğum sonu bakım olarak adlandırılan ilk 6 haftanın büyük önem taşıdığına değinen Yılmaz, "Doğum ne kadar fizyolojik bir olay da olsa psikolojik etkileri de beraberinde getiriyor. Dünyaya bir canlıyı getirmek, yeni bir hayata alışmak adapte olmak kolay değil. Ülkemizin gelişmesi açısından bu kongreler çok önemli. Ne kadar fazla kongre ne kadar fazla bilimsel etkinlik varsa o ülke o kadar ilerlemiş olur. Katılımcı ve bildiri sayısı yüksek olan bu kongreye katılmaktan mutluluk duydum" dedi

Kongreye çok sayıda alanında uzman, doğum sonu bakım alanında çalışan hemşire, ebe, aile hekimleri ve kadın doğum hekimleri katılım sağladı.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım
Diyabetik ayak: ağrı hissi kaybı ağırlaştırmanın başlangıcıdır
Diyabetik ayak: ağrı hissi kaybı ağırlaştırmanın başlangıcıdır