Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?
Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Harun Güçlü
Bu içerik 432 kez okundu.
Reklam

Vücut kitle endeksine göre kilolu kabul edilen ve obezite hastalığı olan kişiler sağlıklarına ve ideal kilolarına kavuşmak için birçok yöntem denemektedir. Diyet yapmak, spor yapmak ve dengeli beslenmenin öneminin yanı sıra tıp alanında geliştirilen birçok cerrahi yöntem de ideal kiloya sahip olmak isteyen kişilerce tercih edilebilmektedir. İdeal kiloya ulaşarak eklem ağrıları, yüksek tansiyon, diyabet gibi kilo ile ilgili birçok hastalığın riskini de ortadan kaldırmanız mümkündür. Tüm bunların yanı sıra estetik bir görünüm elde etmek ve özgüveninizin geri gelmesi için atılması gereken adımların başında ideal kiloya ulaşmak gelmektedir.

Tüp mide ameliyatı ( Sleeve gastrektomi) yahut bilinen adı ile mide küçültme ameliyatı ile ideal kiloya adım atmak mümkündür. Kapalı ameliyat olarak dile getirilen laparoskopik yöntem ile kişiye cerrahi müdahale edilmektedir. Obezite cerrahisinin gelişmesi ile doğru orantılı olarak komplikasyon oranı ise oldukça düşük bir ameliyattır. Bu yöntem ile birlikte kişiler fazla kilolarının ortalama %70'ini gibi büyük bir kısmını yaklaşık 1 yıl içerisinde kaybedebilmektedir. Laporoskopik cerrahi ile yapılan ameliyat sonucu istirahat süreci de kısa olmaktadır. Ancak ameliyat sonrası da uzman hekim kontrolünde olmak da oldukça önem arz etmektedir. Gastrektomi ameliyatında midenin bir kısmı kesilerek çıkartılmaktadır. Bu sayede mide hacmi %85 oranına kadar küçültülebilmektedir. Tüp mide ameliyatı ile mide mekanik olarak sınırlandırılırken diğer yandan mide hareketlerinin azaltılması sağlanmaktadır. Dolayısıyla kişi süreç içerisinde kilo kaybetmeye başlamaktadır. Normal bir kişinin midesi ortalama 2 litrelik yiyecek alma kapasitesine sahip olmaktadır. Mide küçültme ameliyatı ile kişinin midesinin dörtte üçlük kısmı alınmaktadır. Sonuç olarak mide hacmi yalnızca 150 ml'lik bir kapasiteye kadar küçültülmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Neler Yaşanmaktadır?

Tüp mide ameliyatı ile süreç içerisinde doyma hissi daha erken sağlanmış olur. Doyma hissi mide duvarının gerilmesi ile oluşmaktadır. Bu sayede kişi az miktarda yiyerek doygunluğa ulaşmaktadır. Öte yandan kişinin midesinin büyük bir kısmı ameliyat ile alındığından açlık hormonunu tetikleyen salgının büyük bir kısmı da durdurulmuş olur. Bununla birlikte açlık hissiyatı da büyük oranda azaltmış olacaktır. Herhangi bir komplikasyon olmaması durumunda beklenilen yoğun bakımda kalma süresi 1 gün olmaktadır. Ardından sıvı takviyeleri başlatılmaktadır. Kişi ortalama 3 gün içerisinde taburcu edilmektedir. Ancak tüp mide ameliyatı sonrası kişi uzman hekim tarafından önerilen beslenme düzeni ve egzersiz programına uyması oldukça önemlidir. Bu sayede 1 yıl gibi bir süre zarfında çok ciddi kilo kaybı yaşamak mümkün olmaktadır. Ameliyattan sonra birçok kişinin çok daha az yemek yediği ve daha hızlı sürede doyduğu gözlemlenmiştir. Mide küçültme ameliyatı birçok kişiye uygulanabildiği gibi bazı durumlarda uygulanması önerilmemektedir. Bu ameliyat özellikle, Diyabet (Şeker hastalığı) hastalarına uygulanmamaktadır. Bunun yanı sıra et ve hamur işlerine bağımlı bir beslenme düzeni ve alkol bağımlılığı olan kişiler için de tavsiye edilen bir operasyon değildir. Öte yandan süper obez olarak adlandırılan (VKİ>55) bireyler için de tek seferde beklenilen düzeyde bir kilo kaybı yaşanmamaktadır. Süper obezite hastaları için mide küçültme ameliyatı ilk kademe ameliyatıdır. Tüp mide ameliyatı vücut kitle endeksine göre kilolu kabul edilen kişiler ve obezite hastalarına uygulanabilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi tüp mide ameliyatı sonrasında da olası komplikasyonlar mümkündür. Hayati riski %3 ile %5 arasındadır. Ancak çok nadir de görülse, ameliyat sonrası dikiş hattında kaçaklar oluşabilmektedir. Bunun sonucunda kaçak kısmında ufak apseler oluşabilmektedir. Bazı hastalarda da belli durumlarda kaçak kısma stent olarak adlandırılan bir cihaz takılabilmektedir.

Detaylı bilgi http://www.drerolvural.com/

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük kızı düştü diye hastaneye getirdiler
Küçük kızı düştü diye hastaneye getirdiler
Kendi nikahlarına eşofmanla geldiler
Kendi nikahlarına eşofmanla geldiler