Dijital Ajans Nedir?

Dijital Ajans Nedir?

Dijital Ajans Nedir?
Dijital Ajans Nedir? Harun Güçlü
Bu içerik 456 kez okundu.
Reklam

Günümüz teknoloji çağından nasibini alan reklam ajansları da, artık son zamanlarda önüne bir de dijital kelimesini ekleyerek dijital ajans şeklinde tanımlanır oldular. Web ajansı ve interaktif ajans kavramlarının daha gelişmiş bir kavram olarak değerlendirilen dijital ajanslar teknolojinin bütün imkanlarından faydalanmaktadırlar.


Dijital ajanslar son zamanlarda, web sitelerinin tasarımı, farklı markalar için hazırlanan interaktif uygulamaların yanında, arama motoru sağlanması, sosyal medya üzerinden pazarlama ve aynı zamanda mobil üzerinden pazarlama hizmetlerinin yanı sıra web tabanlı olan prodüksiyonel çalışmalara da imza atarak çalışma alanlarını bir hayli geliştirmişlerdir. Bu doğrultuda bir reklam ajansının gerçekleştirmesi gereken çalışmaların yanı sıra, markalar için online ve offline olarak da pazarlama hizmet ve çalışmaları yürütmeye başlayarak çalışma ve hizmet alanlarını oldukça genişletmişlerdir.

Dijital ajans sektöründe önemli olan, özellikle online pazarlama hizmeti çalışmalarında yeteri kadar yaratıcı olmak ve markaları talep edilebilir kılacak girişimlerde bulunmaktadır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus da doğru kitle ve hedefe ulaşılmasını sağlayacak konumlandırmaların yapılmasıdır.

 

Dijital Ajansların Yaptığı Sosyal Medya Pazarlamaları

Giderek etkinliği artan sosyal medyanın herkes tarafından kullanılmaya başlanması, dijital dünyada var olmaya çalışan tüm markaların dışında nerdeyse varlığını korumak isteyen tüm markalarında internet ortamında bulunmalarını zorunlu kılmış oldu. Bu bağlamda geleneksel medyanın çoğu zaman kullanıcılara ulaşmasında yetersiz kalındığının görülmesi, dijital ajans etkinliklerinin artmasına ve yerlerinin pekiştirilmesine sebep olmuş oldu.

Hem klasik hem de dijital ajanslarda ki ana fikir, bir pazarlama stratejisi kurup bunun üzerine inşa yapmak doğrultusunda ilerlemektedir. Bu amaçlar çoğu zaman için aynı unsurları barındırmaktadırlar. Belirlenen ürünün bilinirliğini artırmanın yanı sıra satış miktarını artırmak, markayı eskitmemek ve daima bir şekilde hatırlatmak, bunun devamlılığının sağlandığından emin olmak ve markanın bilinirliğinin pekişmesini sağlamaktır. Bu bağlamda dijital ajanslar da klasik ajanslar gibi doğru hedef kitleyi bulmak için, pazar araştırması yapmalı, ürünün mevcut konumunu belirlemeli, markanın değeri gibi bilinen klasik araştırmaları yaparak hedeflenen konumun profili belirlenmelidir. Bu şeklide yapılan doğru tespitlerle, ürün tanıtımı doğru hedef kitleye ulaşılması sağlandıktan sonra olumlu sonuçların alınması da akabinde gerçekleşmiş olacaktır.

 

Dijital Ajans Çeşitleri

Dijital ajanslar genel bir kategoridir ve içinde çeşitli türler barındırmaktadır. Bu kadar fazla çeşide sahip olunmasının en büyük nedeni de hizmet alt dallarının oldukça fazla olmasının yanında, teknolojinin de hızla ilerlemesinin bir hayli payı bulunmaktadır. Bu dijital ajans türlerinden bazıları, dijital reklam ajansları, sosyal medya ajansları, SEM& SEO ajansları, mobil pazarlama ajansları ve dijital medya planlama ajansları bulunmaktadır. Tüm bunların hepsi kendi alt bünyesinde farklı uzmanlık dallarına ayrılmakla birlikte, hepsinin deneyimli ve geniş bir kadro çerçevesinde değerlendirilmesi yapılmalıdır. Dijital ajans dünyası, internet üzerinde kalıcılığını artırmak ve yerini daha da pekiştirmek için olası her türlü yeniliğe açık bir şeklide kendini geliştirmeye yönelik her türlü çalışmaya açık olmalıdır.

 

Dijital ajansların hizmet çeşitleri arasında bulunan her bir birimin farklı uzmanlık alanları bulunmaktadır. Bu bağlamda çalışanlarının bir kısmının mutlaka teknolojinin tüm yeniliklerini takip eden ve kullanabilen kemik bir kadrodan oluşmasının yanında, arama motorlarında kendilerini üst sıralara çıkarabilecek karakterde yazım yeteneğine sahip Türkçeyi etkin ve doğru kullanabilen çalışanların da bulundurulması gerekmektedir.

 

Her yönüyle değerlendirilebilecek dijital ajanslar, reklam dünyasında yeni bir dönem başlatmış gibi duruyorlar. İlerleyen zamanlarda teknolojinin bizlere sunacağı yeniliklere hakim bir şekilde ilerlemesini sürdürebilen dijital ajanslar da bu sektörde kendilerinden emin adımlarla ilerlemeye devam edebilirler.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım
Diyabetik ayak: ağrı hissi kaybı ağırlaştırmanın başlangıcıdır
Diyabetik ayak: ağrı hissi kaybı ağırlaştırmanın başlangıcıdır