Mağazaların Ekran Yüzü Vitrin Mankeni

Mağazaların Ekran Yüzü Vitrin Mankeni

Mağazaların Ekran Yüzü Vitrin Mankeni
Mağazaların Ekran Yüzü Vitrin Mankeni Harun Güçlü
Bu içerik 434 kez okundu.
Reklam

Giyimin sadece bir ısınma ve örtünme olmadığı, estetik değerleri taşıyan bir moda ürünü olduğu gerçeği her geçen gün daha fazla taraftar bulmaktadır. Bunu bilen konfeksiyon ve giyim mağazaları da sürekli bir yenilik ve arayış içerisinde değişik renk ve çeşitlerde kıyafetler üretmektedir. Her yeni kıyafetin bir müşterisi vardır ve mutlaka iyi bir reklam ve pazarlama tekniği ile alıcısını bulmalıdır. İşte burada vitrin mankeni dediğimiz çoğu zaman üstündeki kıyafete bakarken farkında olmadan incelediğimiz tanıtım materyalleri devreye girmektedir.

Bir kıyafetin en güzel tanıtımı birinin üstünde yapılmaktadır ki bunu canlı insan unsuru ile yapabilmeniz mümkün değildir. Onun yerine tasarımcılar birebir insan taklidi ile üretilmiş mankenler kullanmaktadır. Mağaza önünden geçerken tüketicinin dikkatini üstüne toplayabilecek kalitede ve gerçeklikte hazırlanan bu mankenler mağazanın dışarıya açılan yüzüdür. Kalitesiz, özentisiz bir vitrin mankeni müşteriyi mağazaya girmeye ikna edemez. Dolayısıyla giyim sektörünün en önemli satış ve pazarlama elemanı vitrin mankenleridir.

Vitrin Mankeni Nasıl Üretilir?

Asrın en çok tercih edilen şekillendirme ürünü olan ve dayanıklılığı ile ve esnekliği ile çokça kullanılan fiberglas ve polyester vitrin mankeninin hammaddesini oluşturmaktadır. Bu maddeler ısı ile sıvı hale getirilir ve kalıplama yoluyla insan görünümüne kavuşturularak vitrin mankeni üretilir. Bazı üreticiler kalitesiz malzeme kullanmakta, basit plastikten manken üretimi yoluna gitmektedir ki bu mankenler gerçekçi durmamakta ve albenisi bulunmamaktadır. Kaliteli maddeden üretilen vitrin mankenleri insan uzvu gibi dolgun görünüme sahiptir ve üstündeki kıyafeti iyi taşımaktadır. Bu üretimde CNC torna tezgâhları kullanılarak milimetrik hesaplama yapılmakta ve mankenin gerçekçiliği iyi boyutlandırılmaktadır.

Kadın vitrin mankeni genellikle 10-12 kg kadar olurken erkek mankenler 15 kilo civarındadır. Özellikle yüz, el, omuz ve ayak uzuvları çok önemlidir zira kıyafeti taşıyıcı organlar olarak çok gerçekçi durmaları gerekmektedir. Vücuda olan oranları birebir insan uzvuyla aynı olmaz ise üstündeki kıyafetler tam oturmaz ve istenen etki yaratılamaz. Bunun için bilgisayar tabanlı teknoloji kullanarak kalıplama yapılır ve üretime geçilir.

Vitrin Mankeni Çeşitleri Nelerdir?

Vitrin mankenleri bayan, erkek, çocuk ve özel isteğe bağlı üretilen vitrin mankenleri olmak üzere dört gruba ayrılır. Bununla birlikte pantolonluk dediğimiz gövdesi olmayan, büst dediğimiz alt kısmı bulunmayan ve tors olarak nitelendirdiğimiz manken çeşitleri de vardır. Vitrin mankeninin belki de en önemli yeri yüzüdür. Yüzdeki ifade doğru verilmezse ya çok dikkat çekici olur kıyafete olan ilgiyi üzerine toplar ya da çok alakasız olur ve kıyafeti taşıyamaz. Spor kıyafetler için tercih edilen manken omuzları geniş, atletik yapılı ve uzun boylu olmak zorundadır. Dikdörtgen bir surat yapısı tercih edilir. Klasik vitrin mankeni ise daha durgun, doğal, az hareketli klasik bir görünüme sahiptir ki her dönem kullanılabilir ve her türlü kıyafeti taşıyıcı özelliği ile öne çıkar. Bayan manken gruplarından abiye mankeni adından da anlaşılacağı gibi gece kıyafetlerini taşıyacağı için havalı bir duruşta üretilir, göğüs dekoltesi olacağı için göz alıcı ve dikkat çekici bir sunumla sergilenir. Her vücut hattının sergilenebileceği bu tasarım en ayrıntılı vitrin mankenlerinden biridir.

İyi bir giyim mağazası için yapılması gereken bir vitrin mankenini camekâna yerleştirmek değildir. Sizin giysilerinizi, hatta hayallerinizi yansıtacak kıyafetleri kaliteli üretilmiş bir vitrin mankeninin üstünde müşterilere en güzel şekilde sunabilmektir. Bunu yapabilen mağazalar kendi müşteri portföyünü kısa sürede oluşturmakta ve genişletmektedirler. Firmamız deneyimli ve eğitimli personeli ile ihtiyaç duyduğunuz vitrin mankeni çeşitlerini itinalı bir şekilde üretmektedir.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kendi nikahlarına eşofmanla geldiler
Kendi nikahlarına eşofmanla geldiler
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım