MONSTERA ÇİÇEĞİ

MONSTERA ÇİÇEĞİ
MONSTERA ÇİÇEĞİ Ajans 27
Bu içerik 381 kez okundu.
Reklam

 

Monstera dediğimde belki bir çoğunuz hatırlamayacak bu efsane çiçeği. Ama deve tabanı dediğimde hepiniz hatırlayacaksınız. Eskiden bu çiçekler evimizin en sevilen en beğenilen misafirleriydi. Hemen emen her evde bu çiçekten bir tane bulunurdu.Gerçekten çok güzel ve devasa bir çiçekti. Devasa derken gerçekten de bu çiçeğe dev deniyor. Aslında bu çiçeğin Latince adı  Monstera Deliciosa olarak bilinir. Bir çoğumuzun bildiği gibi monster “canavar” anlamına gelir. Bu isim verilerek bu çiçeğin iriliğine, büyüklüğüne, tabiri caizse devliğine vurgu yapılmaktadır. Haksın da sayılmazlar bu çiçeğe bu adı verenler. Çiçek gerçekten bir bitkiye göre bir devi anımsatmaktadır.

 

Bu çiçek devasa görünümünü arkasında şeker mi şeker bir özellik de taşıyor aslında. Şöyle ki; daha önce çiçeğin Latince isminin “Monstera Deliciosa” olduğunu ve “monstera”nın da canavar, dev gibi anlamlara geldiğini söylemiştik. Peki “Deliciosa” ne anlamına gelmektedir? İşte bitkinin şeker gibi tatlı sırrı da burada gizli O Deliciosa “lezzetli, tatlı” gibi anlamlara gelmektedir. Evet bu çiçeğin Latince adının meali “lezzetli dev”dir. Ne alaka? Diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Ama bu bitki gerçekten çok tatlıymış. Hayır, mecaz anlam falan değil bu tatlılık. Bu bitkinin meyveleri mevcut. Hem de öyle lezzetli meyveler ki çiçeğin adı verilirken bile bu lezzet dile getirilmiş. Yalnız her gülün dikeni olduğu gibi bu meyvelerin de kötü bir yanı var. Bu meyveler zehirli. Daha doğrusu tamamen olgunlaşmadan önce zehirli olan bu meyveleri yemeden önce kabuklarını tamamen temizlemek gerekmektedir. Bu meyveler tat olarak muz ve ananas karışımı bir tada sahipmiş bu arada. Şimdi bu çiçeği bilen ve yetiştiren çiçeksever dostlarımız evlerimizde yetişen monsteraların da meyve verip vermediğini merak etmiştirler. Ev ortamında   saksılarda yetiştirilen monsteralar meyve vermezler. Bu çiçeğin meyve verebilmesi için doğal ortamındaki iklim koşullarının sağlanması gerekir. Aslında bu çiçeklerin evelerimizde yetişebilmesi bile bir mucizedir. Çünkü bu bitkiler ılıman iklimlerde yaşayabilen, tropik bitkilerdir.

 

Monstera Deliciosa ya da herkesin bildiği adıyla Devetabanı çiçeğine  artık evlerimizde pek fazla rastlanılmıyor. Eğer siz bu harika çiçeği yeniden evinizde misafir etmek isterseniz ümraniye çiçekçi’i ziyaret etmeniz yeterlidir. Deve Tabanı ve daha bir çok türde çiçeği bulabileceğiniz ümraniye çiçekçi siz sevgili çiçekseverlerin doğanın bütün nimetlerinden yararlanmanız için elinden gelen bütün gayreti gösterecek ve size yardımcı olmaktan onur duyacaktır.
 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük kızı düştü diye hastaneye getirdiler
Küçük kızı düştü diye hastaneye getirdiler
Kendi nikahlarına eşofmanla geldiler
Kendi nikahlarına eşofmanla geldiler