Bodur Ceviz Fidanları ve Ceviz Yetiştiriciliği

Bodur Ceviz Fidanları ve Ceviz Yetiştiriciliği
Bodur Ceviz Fidanları ve Ceviz Yetiştiriciliği Ajans 27
Bu içerik 956 kez okundu.
Reklam

Modern meyveciliğin öncelikli amacı bol ürün elde etmektir. Bu nedenle Türkiye’de ve tüm dünyada geniş kapsamlı araştırmalar ve çalışmalar yapılmaktadır. Hiç kuşkusuz bu çalışmalar hız kesmeden devam edecektir. Fakat henüz bugüne kadar ceviz yetiştiriciliğinde, dünya genelinde, bodurlaştırıcı etkiye sahip bir ceviz çeşidi bulunmuş değildir. Başka bir söylemle ifade edebiliriz ki, bodur anaçlı ceviz ya da bodur ceviz fidanı ıslah edilmiş değildir.

Piyasadaki bu tür söylemlere yani bodur ceviz fidanı çeşitleri ile ilgili pazarlama taktiklerine aldanmamak gerekmektedir. Bu yüzden ceviz bahçesi oluşturacak yeni üreticilerin boş yere fazladan paralar ödeyerek aldanmamaları için dikkatli olmaları gerekmektedir. Konuyla ilgili araştırma yapmak, uzman görüşlerine kulak vermek ve bilgi almak yapacakları en doğru iştir.

Ceviz fidanı ve ceviz yetiştiriciliğinde, bahçe tesis ederken dikkat edilecek en önemli konu,  güvenilir, standart, kaliteli, verimli ve sertifikalı ceviz fidanı çeşitlerini seçmektir. Sağlıklı, verimi bol ve sorunsuz bir üretim için bu durum kaçınılmazdır. Ancak bu şekilde ekonomik bir üretim yapılabilir. En doğru seçim ise yukarıda saydığımız özellikleri taşıyan, aşılı ceviz fidanı seçmektir.

Ceviz Fidanı Çeşitleri

Bodur ceviz fidanı tanımlaması yanlış olduğundan üzerinde durmak gerekmektedir. İnsanları bu söylemle aldatan, haksız kazanç sağlayan kişilere karşı uyanık olmak gerekmektedir. Çünkü böyle pazarlanan ceviz fidanı çeşitleri sadece kandırmacadır. Alan üreticiler de boş yere bol verimli hasatlar ummaktadır.

Bodur ceviz fidanı diye özel bir ceviz fidanı çeşidi olmadığı için, yeni ceviz yetiştiricisi adaylarının, Tarım Bakanlığı tarafından sertifikası onaylanan Chandler, Fernor, Fernette, Franquette, Pedro cinsi yabancı ceviz fidanlarının içinden ya da yerli cins olan; Şebin, Bilecik, Kaman 1, Yalova 1 cinsleri arasından, aşılı ceviz fidanı türlerini seçmesi gerekmektedir.

Ceviz yetiştiriciliğinin karlı bir iş olduğu, Türkiye ve tüm dünyada cevize olan talebin çok olduğu bilinen bir gerçektir. Son yıllarda ceviz yetiştiriciliğine başlayan çok sayıda girişimci bulunmaktadır. Ceviz bahçesi oluşturma ve ceviz fidanı yetiştirme işine yönelecek girişimcilere konuyla ilgili bilimsel araştırmaları takip etmeleri önerilmektedir.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım
Diyabetik ayak: ağrı hissi kaybı ağırlaştırmanın başlangıcıdır
Diyabetik ayak: ağrı hissi kaybı ağırlaştırmanın başlangıcıdır