İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın 2016 ilk projesi Kilis'te başladı

İPEKYOLU Kalkınma Ajansı (2016 yılı Güdümlü Proje kapsamında başarılı bulunan ve destek almaya hak kazanan Zeytin Salamura Tesisi Ve Zeytinyağı Sabunu Üretim Tesisi Kurulumu Projesi'nin sözleşmesi imzalandı

İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın 2016 ilk projesi Kilis'te başladı
İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın 2016 ilk projesi Kilis'te başladı
Bu içerik 312 kez okundu.
Reklam

İPEKYOLU Kalkınma Ajansı (2016 yılı Güdümlü Proje kapsamında başarılı bulunan ve destek almaya hak kazanan Zeytin Salamura Tesisi Ve Zeytinyağı Sabunu Üretim Tesisi Kurulumu Projesi'nin sözleşmesi imzalandı.

Kilis Valiliği'nde gerçekleştirilen imza törenine İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Kilis Organik Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Polat, Kocabeyli, Karaçavuş, Süngütepe ve Saatli Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hamide Polat ve İpekyolu Kalkınma Ajansı genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan Katıldı. İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) tarafından uygulanmakta olan ve bölgenin rekabet gücünün artırılması ile bölgedeki iş ortamının iyileştirilmesi açısından önem taşıyan projelerin desteklendiği Güdümlü Proje Desteği kapsamında 2016 yılının ilk güdümlü projesinin sözleşmesi imzalandı.

Proje ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Kocabeyli, Karaçavuş, Süngütepe ve Saatli Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin başvuru sahibi olduğu ve Kilis Organik Zeytin Üreticileri Birliğinin ortak olduğu projenin yaklaşık toplam maliyetinin 4 milyon lira olduğunu söyledi. Vali Tapsız, ajansın projeye desteğinin 3 milyon lira olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Sınırlı Sorumlu Kocabeyli, Karaçavuş, Süngütepe ve Saatli Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 79 kadın çiftçinin kurmuş olduğu kooperatif ile proje ortağı olan Kilis ili Merkez ilçe Organik Zeytin Üreticileri Birliği birlikte Kilis ilinde Zeytin Salamura Tesisi ve Zeytinyağı Sabunu Üretim Tesisi kurulacaktır. Proje, Bölgenin rekabet gücünün artırılması ile bölgedeki iş ortamının iyileştirilmesinin yanında kadın istihdamı noktasında da önem arz ediyor. Proje'nin hayata geçmesinde desteklerini esirgemeyen Ajans Yönetim Kurulumuza teşekkür ediyorum. Projenin bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Kilis'te sofralık zeytinin bölge dışına düşük fiyatla satımını engelleyerek katma değeri yüksek ürün üretmek ve istihdamı arttırmak suretiyle Kilis'in zeytin endüstrisinin bölgelerarası ve uluslararası rekabet gücünü arttırmak amacıyla kurulacak tesiste, zeytin salamura ve zeytinyağı sabunu üretimi yapılacaktır.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım
Diyabetik ayak: ağrı hissi kaybı ağırlaştırmanın başlangıcıdır
Diyabetik ayak: ağrı hissi kaybı ağırlaştırmanın başlangıcıdır