‘Kanal Edirne Projesi’nde çalışmalar sürüyor

ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Karaağaç KA-1 Tahliye Kanalı ‘Kanal Edirne Projesi’nde çalışmalar devam ediyor

‘Kanal Edirne Projesi’nde çalışmalar sürüyor
‘Kanal Edirne Projesi’nde çalışmalar sürüyor
Bu içerik 318 kez okundu.
Reklam

ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Karaağaç KA-1 Tahliye Kanalı ‘Kanal Edirne Projesi’nde çalışmalar devam ediyor.

Toplam uzunluğu 7 bin 800 metre olan kanalın 3 bin 300 metresi tamamlandı. ‘Kanal Edirne Projesi’nin Türkiye-Yunanistan sınırını çizerek akan Meriç Nehri’nin Edirne merkezinde meydana getirdiği taşkın zararlarını önlemek maksadıyla geliştirildiğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Toplu makinalı çalışma kapsamında bu projenin yapımına 11 Ağustos 2015 tarihinde başladık. 70 metre genişlikte ve 7.800 metre uzunluğunda inşa edilen Kanal Edirne Projesi’nde 1,5 milyon m3 taşımalı kazı yapılacak” dedi.

SİGORTA GÖREVİ ÜSTLENECEK

Edirne’de yaşanan taşkınları önlemek için Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak ne gerekiyorsa yapacaklarını ifade eden Eroğlu, şunları söyledi: “Bugüne kadar kanalın 3.300 metrelik kısmını açarak tamamladık. Proje ile Karaağaç mevkiini koruyacağız ve aynı zamanda Meriç Nehri’ne gelebilecek yüksek debideki suyun bir kısmını tahliye kanalına aktaracağız. Böylelikle meydana gelebilecek büyük bir taşkında sigorta görevi üstlenecek olan Kanal Edirne’ye belli bir aşamadan sonra suyun fazla olan kısmı aktarılacak ve Meriç Nehri’nden geçecek büyük debilerin tahliyesine katkı sağlayacak”

PROJE YILSONUNA KADAR TAMAMLANACAK

Taşkın anında Meriç Nehri’nin fazla suyunu taşıyacak olan Kanal Edirne vasıtasıyla saniyede 773 m3 suyun aktarılabileceğini belirten Bakan Eroğlu, “Şiddetli mevsim yağışlarıyla oluşan ani debi artışlarından ve taban suyunun düşmemesinden dolayı kazı çalışmalarına şu an için ara verdik. Mevsim şartlarına göre 1 ila 2 hafta içerisinde çalışmalarımıza tekrar başlayacağız ve projeyi yılsonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

MERİÇ TAŞKIN DEĞİL BEREKET GETİRECEK

Meriç Nehri’nin diğer bölgelerinde de ıslah çalışmalarının devam ettiğini birçok projenin ise tamamlandığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Ayrıca nehir üzerindeki tarihi köprüler zamanla biriken kumlardan temizleniyor ve eski muhteşem görüntüsüne kavuşturuluyor. İnşallah Meriç bundan sonra taşkın değil bereket getirecek” dedi.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük kızı düştü diye hastaneye getirdiler
Küçük kızı düştü diye hastaneye getirdiler
Kendi nikahlarına eşofmanla geldiler
Kendi nikahlarına eşofmanla geldiler