Vidalı Kompresörlerin Çalışma Şekli

Vidalı Kompresörlerin Çalışma Şekli
Bu haber 2016-10-05 11:31:03 eklenmiştir.

 

 

Vidalı kompresörler, dönel sessiz kompresör çeşitlerinden biridir ve pozitif deplasmanlı kompresörler sınıfında yer almaktadır. Pistonlu kompresörlerden sonra üretilen ve işletmeler tarafından en çok tercih edilen kompresör çeşidi olmuştur. Kompresör tamiri için bağlantıya tıklayınız.

Vidalı kompresörlerin içerisinde gövdesine yerleştirilmiş mil şeklinde birbirine iç içe geçen rotorlar bulunur. Ana rotor güç ünitesidir ve buradan aktarılan enerjinin ortalama %85-90'ı basınç ve ısı enerjisine dönüştürülmektedir. Yardımcı rotor emiş ve basınç tarafı arasında çalışma boşluğunun sızdırmazlığını sağlar. rotorların daimi dönüşü ile emiş ağzı kapanır ve rotorlarla gövde arasında hacim azalarak hava çıkış ağzına doğru ilerler. Sistemin yağlanması, sızdırması ve ısının azaltılması için kompresörün içine yağ püskürtülür. Vidalı kompresörlerde bulunan faz, hava emiş ağzından sıkıştırma çemberine girerek rotorların diş boşluklarını hava ile doldurur. Ters yönde dönen rotorlar ise emiş ağzını kapatır ve diş boşluklarında sıkıştırma oluşturarak rotorların ters dönüş hareketleri ile hacmi azaltır ve havayı sıkıştırır. Sıkışmış hava son olarak dışarı atılır. Vidalı kompresörler sessiz çalıştığı için işletmeler tarafından en çok tercih edilen kompresör olmaktadır. Yaygın olarak kullanılan çeşidi ise tek kademeli, yağ enjeksiyonlu ve spiral lobları ile yivleri olan, çift rotordan oluşan vida kullanarak üretilmiş kompresörlerdir. Kompresörün kapalı gövde içerisinde dönen, havayı sıkıştıran rotorların emme ve çıkış valfleri de bulunmaktadır. Vida rotorları ve rotorlar ile vidaların gövdesi arasındaki açıklıkları kapatması için yağ aracılığı ile soğutulur. Hava kompresör özelliklerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Bu bağlantı üzerinden de Kompresör servisi fiyatlarına ulaşabilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Yağsız vidalı hava kompresörleri yağ olmadan da çalışacak şekilde üretilmiştir ve yağsız basınçlı hava ihtiyacını karşılamak için, hava soğutmalı ve su soğutmalı olarak yapılmışlardır. Yağ enjeksiyonlu ya da yağsız, tek kademeli ya da iki kademeli olarak üretebilirler. Vidalı kompresörlerde vida ve emiş regülatörü, alüminyum blok tipi radyatör, termostatik yağ kontrolü ve yağ ile hava ayrıştırması bulunur. Ayrıca sistem içerisinde yağ ayırıcı depolar, hava ve yağ soğutucusu, fan ve fan motoru, kondenstop, minimum basınç valfi, separatör ve hava emiş filtresi gibi çeşitli komponentler de bulunur. Vidaya giren hava yağ ile karıştırılarak ardından sıkıştırılır ve yağ ayrıcı depodan geçerek iki kademeli bölmede yağ hava ile ayrıştırılır. Sistemdeki farklı soğutucu ve filtrelerden geçerek yağ tekrar kullanılmak üzere depoda bekletilir ve havada o esnada soğutucuya gönderilir ve ardından hava çıkışına gönderilir.

Bir diğer makalemiz olan vidalı kompresör bağlantımız üzerinden öğrenebilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer MAKALE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Sponsor Siteler
Haber 888 - Güncel haberler
© Copyright 2014 Haber 888. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
2015 Genel Seçim
İç Güvenlik Paketi
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
CHP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
MEB
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Sınav Sonuçları
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Barack Obama
hiton haber tesbih modelleri egemen haber dns