Elektrik faturanızı güveli ellere bırakabilirsiniz

Elektrik faturanızı güveli ellere bırakabilirsiniz

Elektrik faturanızı güveli ellere bırakabilirsiniz
Elektrik faturanızı güveli ellere bırakabilirsiniz Harun Güçlü
Bu içerik 1218 kez okundu.
Reklam

            Çoğu insan elektrik, su, doğalgaz faturalarını ödemeye çok üşenir ya da bu faturaları ödemeye vakti olmaz. Hatta bazen faturalar günlük hayatın kargaşasından dolayı o kadar unutulur ki borcunuzu ödemediğiniz için bazı kesintiler yaşanır ve bu sizi çok zor durumda bırakır. Bu gibi durumlarda bankalar ya da bazı internet siteleri yardımınıza koşar. Sizin talimatınızla ya da otomatik olarak ödemelerinizi yapar.

 

 Elektrik faturası ödeme yolları nelerdir?

 

            Elektrik faturası ödeme yolu ilk olarak fatura ödemesi alan yerlere giderek oradan direkt işleminizi yapabilirsiniz. Bu tarz yerlerde genelde sıra alırsınız ve sıra beklersiniz. Bu oldukça vakit kaybettirici bir olaydır. Çoğu insanın zaten yoğun iş temposundan dolayı böyle bir imkanı bile yoktur. Bir başka yöntem ise faturaları otomatik ödemeye almaktır. Hesabınızdaki paradan direkt olarak elektrik faturası çekilir. Elektrik borcu ödeme yollarından biri de bu işi profesyonel olarak yapan kişilere ödeme talimatı vermektir. Ödeme talimatını bankalara verebilirsiniz ya da bazı siteler sizin yerinize elektrik faturanızı yatıyor. Ayrıca bu sitelerde elektrik faturası sorgulama uygulaması da vardır. Bu uygulama sayesinde elektrik faturanız ne kadar gelmiş öğrenebilirsiniz, elektrik faturanız size sürpriz olmaz.

 

 Elektrik faturası son ödeme tarihleri

 

            Her ödemenin olduğu gibi elektrik faturasının da bir son ödeme tarihi vardır. Fatura kesildikten 10 içinde son ödeme tarihi belirlenir. Son ödeme tarihine kadar ödenmeyen faturalar için bir ceza bedeli elbette oluyor. Bu cezaya gecikme cezası deniyor. Gecikme zammı ise günlük olarak belirleniyor. Bu ceza yüzde 2 ile yüzde 4 arasında değişiyor. 2 ay süreyle elektrik faturanızı ödemezseniz, elektrik sayacınız mühürleniyor ve evinize ya da işyerinize elektrik verilmiyor.

 

 

            Elektrik ya da diğer faturalarınızı sizin yerinize başkaları halledebilir ya da bu faturaları otomatik ödemeye alabilirsiniz. Sizin yerinize faturalarınızı ödeyecek olan bazı siteler vardır. Bu siteler yardımıyla, faturalarınızı hiç zahmete bile girmeden faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Ama bu işlemi yaptırmadan önce siteye güven duymak gerekiyor bunun için de bu işi yaptıracağınız siteyi iyi araştırmalısınız yoksa kötü olaylarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım
Diyabetik ayak: ağrı hissi kaybı ağırlaştırmanın başlangıcıdır
Diyabetik ayak: ağrı hissi kaybı ağırlaştırmanın başlangıcıdır