KÜRTAJ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN GERÇEKLER

KÜRTAJ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN GERÇEKLER

KÜRTAJ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN GERÇEKLER
KÜRTAJ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN GERÇEKLER Harun Güçlü
Bu içerik 375 kez okundu.
Reklam

Kürtaj genel kullanılan adı ile rahim içindeki dokuyu alma yöntemidir. Genellikle rahim içindeki gebeliğin özel bir yöntemle sonlandırılması, tahliyesi  amacıyla yapılmaktadır. Halk arasında yapılan kürtaj işlemi  için  kürtaj , gebelik sonlandırma , kürtaj , çocuk aldırma ve bebek aldırma tabirleri de kullanılmaktadır. Kürtaj işlemi gebelik sonlandırma dışında da tanı amaçlı biyopsi veya tedavi amaçlı bir işlem olarak da uygulanabilmektedir. Bu işlem de tıp dilinde D&C (Dilatasyon ve kürtaj) olarak ifade edilmektedir.

İstenmeyen gebelik olduğunda  veya  tıbbi olarak  bir kürtaj gerektiğinde örneğin boş gebelik, anembriyonik gebelik, bozulmuş gebelik, tam olmayan düşük-inkomplet abortus gibi nedenlerle, müdahalenin  vakit geçirmeden bir Jinekologun önerisi  ile mutlaka   yapılmalıdır.

Gebelik haftasının ilerlemesi ile,  işlem risklerinin ve işlem esnasında kullanılacak tıbbi tahliye kanüllerinin  yani  karmen kanülleri’nin  çaplarının büyümesine ve  işlem süresinin de   doğal olarak uzamasına neden olacaktır.Tüm bunlar kürtaja ait risklerin görülme oranını da arttırılmaktadır. Özellikle zamanlama olarak gebelik rahminin son adet tarihinin ilk gününe göre 5 haftada ultrasonografi ile görüleceği dikkate alınırsa 5.-6. haftada müdahalenin yapılması en uygun haftalardır.

Kürtaj yalnızca  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından  mutlaka  uygulanmalıdır. Yapılan işlem kesinlikle  gizli  kalmalıdır ve hasta haklarına saygı gösterilmelidir.

Kürtaj fiyatları hakkında;  kürtajı yapan hastane, poliklinik ve doktorun kürtaj fiyatı tarifesine göre değişiklik göstermektedir. Kürtaj fiyatlarını belirleyen en temel etkenlerden biri de;  müdahalenin yapıldığı merkezin ücretlendirme şeklidir. Diğer etkenler ise tercih edilen anestezi şekli lokal veya genel mi olacağı,  müdahaleyi uygulayan doktorun fiyat politikasıdır. Kürtaj küçük cerrahi müdahale sınıfına girdiğinden kürtaj fiyatları genellikle yüksek olmamaktadır. Başarılı bir kürtaj  operasyonun  temel anahtarı kürtajı uygulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Anestezi Uzmanındadır. Müdahalenin yapıldığı merkezin güvenilirliği ve tecrübesi de  çok önemli unsurlardandır.

Bakınız : İzmir Kürtaj Merkezleri

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük kızı düştü diye hastaneye getirdiler
Küçük kızı düştü diye hastaneye getirdiler
Kendi nikahlarına eşofmanla geldiler
Kendi nikahlarına eşofmanla geldiler