Bursa konut projeleri için 2016 dönüm noktası olacak

Son üç yılda konut satışlarında oldukça verimli bir dönem yaşayan Bursa'da 2016 yılı için beklentiler oldukça yüksek.

Bursa konut projeleri için 2016 dönüm noktası olacak
Bursa konut projeleri için 2016 dönüm noktası olacak Harun Güçlü
Bu içerik 486 kez okundu.
Reklam

Konut satışlarında İstanbul, İzmir ve Ankara'nın ardından üst sıraları zorlamaya başlayan Bursa'da 2013 yılı itibariyle toplam 40 bin 894 adet konut satılmıştı. 2013 yılının ardından 2014 yılında da konut satışlarının hız kesmediği Bursa'da 2014 yılı sonu itibariyle toplam 42 bin 437 adet konut satışı yaşandı.

Bursa konut projeleri bakımından yaşanan parlak dönemin istatistiksel olarak tescillendiği 2013 ve 2014 yılında toplam satılan konut sayısı 83 bin 331 adet olarak gerçekleşti.

Özellikle konut satışlarının yıllara göre artış gösterdiği Bursa'da üretimi artan konut projelerinin yoğun olarak inşaa edildiği bölgelerin başında ise Nilüfer ilçesi geliyor. Kentin batı yönlü gelişmesi ve yeni projeler için üretim yapılacak alanların daha elverişli olması nedeniyle birçok inşaat firması tercihini bu bölgeden yana kullandı.

Özellikle; Altınşehir, 23 Nisan, Ertuğrulkent, Özlüce, Balat ve Yunuseli mahallelerinde inşaa edilen konut projelerinin rağbet görmesi ile bu bölgelerin değeri de yükseliş gösterdi. Değeri her geçen gün artan bu bölgelerdeki konutların ortalama metrekare fiyatları ise 2 bin TL - 3 bin TL arası...

Bursalıların tercihi 2+1 ve 3+1 daireler

Konut edinme oranının her geçen gün yükseldiği şehirlerin başında gelen Bursa'da konut alıcılarının ağırlıklı olarak talep ettiği daire tiplerinin başında 2+1 ve 3+1 daireler geliyor.

Ortalama 90 metrekare ve 135 metrekare daire tiplerinin rağbet gördüğü Bursa'da konut alıcılarının tercih sebeplerinin başında ise projenin lokasyonu, sosyal donatı alanları ve güvenlik gibi özellikleri geliyor.

Bursa emlak sektöründe hareketli günler

2015 yılında yaşanan seçim atmosferi nedeniyle inişli çıkışlı günler yaşayan Bursa emlak sektöründe 2016 yılı itibariyle olumlu gelişmeler yaşanıyor.

Başta İstanbul - İzmir Otoyol projesi olmak üzere kent genelinde yaşanan yatırımlar nedeniyle değeri hızla artan Bursa'da emlak sektöründe yüzler gülmeye başladı. Yenişehir için yapılması planlanan otomotiv test merkezi, yeni sanayi yatırımlarının odak noktası olması beklenen Batı OSB projesi ve Bursa'ya değer katacak olan turizm yatırımları ile hareketli günler yaşayan Bursa emlak sektörü için en önemli dinamiklerden birisi de kentsel dönüşüm olarak görülüyor.

Riskli yapı stoğunun en çok yoğun bulunduğu kentlerin başında gelen Bursa'da kentsel dönüşüm projelerinin her geçen gün artması ile beraber ortaya çıkan emlak talebi sektör temsilcilerini mutlu etmeye başladı.

Kentsel dönüşüm kapsamında evlerini tahliye eden vatandaşların bir çoğunun geçici barınma ihtiyacı için talep ettiği kiralık konutların yanı sıra eski evini satarak yeni bir konut edinmek isteyenlerin sayısı da artarak devam ediyor. Kiralık ve satılık daire ihtiyacının her geçen gün arttığı Bursa'da vatandaşların ilk tercih ettiği bölgelerin başında ise Nilüfer geliyor.

Özellikle Nilüfer'de kiralık daire ve Nilüfer'de satılık daire arayışının artış göstermesini yorumlayan emlak uzmanlarının ortak görüşü ise; 2015 yılında yaşanan talep artışının 2016 yılında da devam edeceği yönünde.

 

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım
İkili opsiyonlar ve Binatex ile yaşamım
Diyabetik ayak: ağrı hissi kaybı ağırlaştırmanın başlangıcıdır
Diyabetik ayak: ağrı hissi kaybı ağırlaştırmanın başlangıcıdır