Kinoa bitkisi nedir?

Kinoa bitkisi tahıla benzeyen ancak ısanakgiller familyasına ait olan bir bitkidir. Besin değeri oldukça yüksektir.

Kinoa bitkisi nedir?
Kinoa bitkisi nedir?
Bu içerik 784 kez okundu.
Reklam

Kinoa bitkisi tahıla benzeyen ancak ısanakgiller familyasına ait olan bir bitkidir. Besin değeri oldukça yüksektir. İnsan vücudunun ihtiyacı olan bütün aminoasit ihtiyacını karşılayacak düzeydedir. Birçok hastalığın tedavisinde rahatlık ile kullanılmaktadır. Glutensiz olması sebebi ile çölyak hastalarına ve glutensiz diyet yapan hastaların tedavilerinde kullanılır. Pirince benzerliği ile dikkat çekmektedir, ancak besin değeri pirinçten iki kat daha yüksektir. Pirinç gibi pilavı yapılabilmektedir,  salata ve mezelerde de kullanıma uygundur. Bunun haricinde bitki çayı gibi içimi mümkündür. Daha detaylı bilgi için internetten kinoa çayı ile ilgili makalelere göz atabilirsiniz.

Her derde deva olan kinoa bitkisi diyabet hastalarına, adet sancısı geçen hastalara, demir eksikliğinin yol açtığı kansızlık hastalığına, bahar alerjisine ve kolestrol hastalarına ilaçlarının yanı sıra ek tedavi olarak kullanılmaktadır. 2013 yılında birleşmiş milletler örgütü tarafından kinoa zayıflama yılı olarak ilan edilmiştir. Online sitelerden bu konu ile ilgilikinoa yorumlarını okuyabilirsiniz. Bu ürünün yağ oranı oldukça düşüktür. Yüksek protein içermesi sebebi ile vejeteryanlar tarafından oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yaşlanmayı geciktirici özelliği vardır. Her iklim koşullarında yetişmesi mümkün olmayan bu bitkisi Güney Amerika’nın And dağlarında yetiştirilmektedir. Ülkemizde de Çanakkale şehrinin Bayramiç ilçesinde bulunan Kaz dağlarında bir çifti tarafından yetişmektedir. Çok sıcak ve aşırı soğuğa karşı dayanıksız bir bitkidir. Uygun iklim koşulları sağlanılan yerlerde yetişmesi mümkündür.

Besin değerinin çok fazla olmasının yanı sıra A,B,C,D,E ve K gibi vitaminleri ve bütün aminoasitleri içermektedir. Neredeyse her türlü hastalığa çare olan bu bitkinin faydaları saymak ile bitmez. İçerdiği B2 vitamini sayesinde beyin ve kas hücrelerinde enerji metabolizmasına katkıda bulunur ve vücudun enerji üretimini destekler bu şekilde halsizliği yok edici etkiye sahiptir. Bir kilogram kinoa ile zayıflayanlar bitkisi 10 kilogram etteki besin değerine eş değer durumdadır. Ayrıca düzenli olarak tüketilen bitkinin total kolestrolün düşürülmesine etki etmektedir. Türkiyede yeni yeni tanınarak kullanılmaya başlanmıştır.  Bu mucizevi ürüne online sitelerden kinoa sipariş yada kinoa satın al seçenekleri adı altında çok kolay sahip olmanız mümkündür. 

kinoa ile zayıflayanlar kinoa zayıflama
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Havuzdaki balıkları avladılar
Havuzdaki balıkları avladılar
Yavru köpeği bıçaklayıp taşla ezdi
Yavru köpeği bıçaklayıp taşla ezdi