Kinoa bitkisinin faydaları

Kinoa bitkisi yenilebilir tohum yapısında olan ve ıspanakgillere kök ve yapı bakımından daha yakın olan bir bitkidir.

Kinoa bitkisinin faydaları
Kinoa bitkisinin faydaları
Bu içerik 472 kez okundu.
Reklam
Kinoa bitkisi yenilebilir tohum yapısında olan ve ıspanakgillere kök ve yapı bakımından daha yakın olan bir bitkidir. Kinoa bitkisi ülkemizde her ne kadar bilinmese de dünyada hatırı sayılır bir yere sahiptir. Günümüzdeki küresel sorunlar sebebi ile alternatif bitkiler arayışı içerisine girilmektedir. İnsanoğlunun ana besin kaynağı olan buğday ve pirinç günümüzde su sorunu yaşanması nedeni ile üretimlerinde düşüş olmuştur. 
 
Kinoa bitkisi pirincin vücuda sağladığı proteinin iki katını sağlayabildiği için, ayrıca pirinç kadar suya ihtiyaç duymadığından dolayı alternatif bir bitki olarak kullanılmaktadır. kinoa sipariş bitkisinin yağ oranı diğer tahıl ürünlerinin yağ oranına göre daha düşük olduğu için yediden yetmişe her yaş grubundaki kişilerin kullanmasına uygun bir besin çeşididir.  Yapısı itibari ile kolay hazmedilen bir bitkidir.  Sağlık açısında da birçok yararı olan bu bitki; içerdiği lif sayesinde kabızlık sorunu çeken insanların ilaç dışında organik olarak tükettikleri bir bitkidir. Faydaları bununla sınırlı değildir.
 
Kinoa ile zayıflayanlar olduğu da söylenmektedir. Ayrıca demir minerali bakımından oldukça zengin olması nedeni ile demir eksikliği olan, kansızlık sorunu yaşayan kişilerin,  adet sancısı çekenlerin, diyabet ve yüksek tansiyonu bulunan kişilerin tercihen kullandıkları bir bitkidir. İçerdiği Lingin sayesinde çeşitli kanser hastalıklarından koruyucu etkiye sahiptir. Kalbi güçlendirdiği ve magnezyum eksikliğine iyi geldiği söylenmektedir. Kinoa yorumları arasında bitkide bulunan yüksek protein oranı nedeni ile vejetaryenler veya veganlar tarafından tüketilmektedir.
 
Kendine özgü bir aromaya sahip olan kinoa satın al  bitkisinin baskın bir tadı ve kokusu yoktur.  Bu bitki pirinç ve buğday gibi tahıllar kullanılarak pişirilen tüm yemeklerde rahatlık ile kullanılabilir. Pişirilmesi oldukça kolaydır. Pilavı yapılabilir, salata olarak ya da çorba olarak pişirilebilir. Ancak pişirildiğinde protein oranı yarıya düşmektedir bu sebepten dolayı çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir. 
 
Kinoa bitkisi çekilerek un haline getirilerek, keklerde, pastalarda ya da tatlılarda kullanılabilir. İsteğe bağlı olarak çay gibi demlenerek kinoa çayı elde edilir. Kinoa bitkisi kilosuna dikkat edenlerin, sağlığını korumak isteyenlerin ve sıklık ile salata tüketenlerin kısa bir zamanda rövaş gösterdiği bir bitki haline gelmiştir.  Kinoa bitkisi yaşlanmayı geciktirir ve cildiniz  iyi geldiği bilinmektedir.
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor’dan Kim Elendi 26 Nisan 2016
Survivor’dan Kim Elendi 26 Nisan 2016
Samsung Gear S2 Akıllı Saati Heyecanlandırdı
Samsung Gear S2 Akıllı Saati Heyecanlandırdı