Trafik Sigortasının Yararları

Trafik Sigortasının Yararları

Trafik Sigortasının Yararları
Trafik Sigortasının Yararları Kadir Durukan
Bu içerik 2407 kez okundu.
Reklam

Trafik Sigortasının Yararları

Trafik sigortası yaptırmadan önce trafik sigortasının yararları hakkında aklınıza bazı soru işaretleri gelebilir. Aklınıza gelecek bu soru işaretlerini gidermeniz için böyle bir yazıya ihtiyaç duyduk. Öncelikle trafik sigortası yaptırmanın sayısız yararının olduğunu, trafik sigortası yaptırmamanın ise sayısız zararının olduğunu söylememiz gerekir çünkü ülkemiz, ne yazık ki zorunlu trafik sigortasına rağbet yok.

İnsanlar bu sigortayı tam anlamıyla maddi bir yük olarak görüyorlar. Oysa sigorta işlemi maddi bir yük değildir ve hem maddi, hem de manevi bir güvencedir. Ancak bu durum herhangi bir kaza ile karşılaşılınca ortaya çıktığı için, çoğu insan trafik sigortasının yararları hakkında fikir sahibi değildir. Ne zaman ki bir kaza olur o zaman sıkıntılar öne çıkmaya başlar. Sigortalı kişiler ise kazaları sigorta şirketinin güvencesiyle karşılarlar. Hiçbir belge ve evrak işiyle uğraşmazlar ve kazadan dolayı doğacak hemen her masrafı sigorta şirketi üstlenir.

Trafik Sigortası Yaptırın Kendinizi Güvende Hissedin

Bir kaza yaptığınızda bu kazadan oluşacak hasara mahkeme masrafları ve ağır cezalar da eklensin istemiyorsanız, yaşadığınız şoku arttırmak niyetinde değilseniz, trafik sigortasının yararları nelerdir sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımızı mutlaka sonuna kadar okumalı ve dikkate almalısınız. İlk önce bilmeniz gereken şey şu ki Türkiye sınırları içerisinde bir aracınız varsa ve bu aracınız trafikte rol alıyorsa zorunlu trafik sigortasını mutlaka yaptırmalısınız. Eğer yaptırmazsanız, yakalandığınız ilk yerde trafik polisleri sizi ağır cezalar ile karşılayacaktır. Hatta bazı durumlarda bu ağır cezaların yanı sıra aracınıza el koyulabilir. Aracınız çok uzun müddet boyunca trafik şubenin otoparkında kalır. Üstüne üstelik bütün bu süreç boyunca aracınızın otoparkta kaldığı her gün için otopark parası ödersiniz. Aracınızı geri alma ve tekrar trafiğe çıkma süreci ise oldukça yorucu ve yıpratıcı bir süreçtir. Bu zor sürece hiç girmemek için zorunlu trafik sürecini mutlaka yaptırmalısınız.

Trafik Sigortası Çok Önemli Bir Tedbirdir

Peki sizce bütün bu tedbirler niçin alınıyor ve trafik sigortası yaptırmayanlara niçin ceza veriliyor? Bütün cezaların ve tedbirlerin nedeni aslında bu sigortanın trafikte alınan önlemlerden bir tanesi olmasıdır. Trafik sigortası araç sahiplerini koruyan bir sigorta olduğu için bütün devletlerin gözünde çok önemli bir sigorta çeşididir.

Maddi ve manevi olarak sürücülerin güven içerisinde seyahat etmesini sağlamak isteyen devletler, bu tür tedbirleri ve cezaları getirebiliyor. Özellikle ülkemiz gibi trafikte yer alan araç sayısının çok fazla olduğu ülkelerde bu tedbirler ve cezalar çok daha ağır olabiliyor. Bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmak istemeyen kişiler bir an önce zorunlu trafik sigortasını yaptırsa da, bu sigortaya önem veren kişilerin sayısı, ne yazık ki önem vermeyen kişilerin sayısından çok değil…

Olası Kazalarda Mağdur Olmamak İçin…

Eğer Generali trafik sigortası niçin yararlıdır sorusuna etkili bir yanıt arıyorsanız, ortaya ihmalkar bir sonuç çıkartmak istemeyişiniz bu sigortanın ne kadar önemli olduğunu size kanıtlayabilir. Çünkü sigortasız trafiğe çıktığınız vakitlerde, diğer sigortalı araçlar arasında sebep olacağınız en ufak bir kaza bile, önce sizin canınıza ve malınıza karşı zarar getirecektir. Çünkü diğer sigortalı araçların sahipleri, zararlarını sigorta şirketleri aracılığı ile karşılayabilir. Ancak siz yaşadığınız hasara cezaları ve mahkeme masraflarını eklemek ile yetinirsiniz. Bütün bunların üzerine yaşanabilecek olası can kayıpları da eklenirse, bu süreç sizin için yıkıcı bir süreç haline dönüşür. Kötü zamanlarda, ekstra sorunlarla uğraşmamak için de trafik sigortası yararlı bir sigortadır.

Sigortalı Kaza Sizi Hasar Sorumluluğundan Kurtarır

Karşı tarafta ve üçüncü kişilerde oluşan hasarların teminatı konusu, hasarlı kazada sigorta konusu gündeme geldiğinde önemini yitiriyor. Hasar ödemeleri karşılanacağı için hayatınız herhangi bir kaza yapmamışsınız gibi devam edecektir. Çünkü kazanın size manevi bir zararı dokunmadıysa, maddi bir zararı da dokunmayacaktır. Yine trafik sigortası içerisinde mahkeme masrafları gibi masrafların da yer aldığını belirtmemiz gerekir. Yani kolayca anlaşılabileceği üzere kaza gibi istenmeyen olayların yaşanması durumunda bir kişinin ihtiyaç duyabileceği ilk yardımlardan bir tanesi, sigorta şirketlerinin yardımıdır.

Sigorta Şirketlerinin Yardımıyla…

Sigorta şirketlerinin yardımı olmadan, trafik sigortası faydaları olmadan bu zor süreçleri atlatmak oldukça zordur. Bu tür istenmeyen süreçlere girmek zorunda kaldığınızda hem maddi hem de manevi olarak çok yüksek dereceli kayıplar yaşayabilirsiniz.

 

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kendi kafasına sıktı kurtarılamadı
Kendi kafasına sıktı kurtarılamadı
1970 yılında tecavüz etti bugün suçlandı
1970 yılında tecavüz etti bugün suçlandı