​Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi Otomobil Tutkunlarını Bekliyor

Yakın Doğu Üniversitesinde yürütülen akademik çalışmaların yanı sıra, kampüste yer alan sosyal ve kültürel tesisler, hem öğrencileri hem de ziyaretçileri memnun etmeyi başarıyor.

​Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi Otomobil Tutkunlarını Bekliyor
​Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi Otomobil Tutkunlarını Bekliyor
Bu içerik 202 kez okundu.
Reklam

​Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi Otomobil Tutkunlarını Bekliyor

Yakın Doğu Üniversitesinde yürütülen akademik çalışmaların yanı sıra, kampüste yer alan sosyal ve kültürel tesisler, hem öğrencileri hem de ziyaretçileri memnun etmeyi başarıyor. Üniversiteye bağlı tesisler arasında farklı bir yere sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi, küresel anlamda otomobil tutkunlarının gezip görmek isteyeceği ilgi çekici araçlara ev sahipliği yapıyor. Klasik ve spor otomobillerin aynı çatı altında sergilenmesi, dünya çapında müzeyi özel kılan başlıca unsurlar arasında bulunuyor.

Lefkoşa'nın kuzey eteklerinde, Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünün derinliklerinde gizlenmiş, Kuzey Kıbrıs'ın en bilinmeyen müzelerinden biri yer alıyor. 2007 yılında Doç. Dr. Suat Günsel’in öncülüğünde kurulan ve her yıl koleksiyonuna yeni araçlar eklenen Yakın Doğu Üniversitesi Klasik ve Spor Araçlar Müzesi (Near East University Car Museum), Kuzey Kıbrıs’da tek olma özelliği ile öne çıkıyor. Otomobil endüstrisinin geçmişten günümüze gelişimini şahane bir kronoloji ile sunan araba müzesi içinde, 19.yüzyılın sonlarından, 21. yüzyılın başlarına kadar geçen zaman dilimindeki her türde araca rastlamak mümkün oluyor. Müze, hafta içi 08:00-13:00 / 14:00-17:00 arasında, Cumartesi günleri ise 08:00-13:00 saat aralığında ziyaretçilere açılıyor.

KIA More - Buick

Müzede 140’dan fazla otomobil yer alıyor. 1899 model Crestmobile Model C, müzede sergilenen en eski ve en özel modeller içinde başı çekiyor. 1900’lerin ilk yıllarına kadar üretimine devam edilen C serisinin en eski örneklerinden biri olan model; dünyada bir müzede sergilenen tek araç olma özelliğini de koruyor. Koleksiyon içinde, bir asırdan eski olan 2 adet daha otomobil bulunuyor. 1903 model Wolseley ve 1909 model Buick, müzenin en özel ve en paha biçilemez araçları arasında boy gösteriyor. Otomobil sektörünün yaygınlaşmaya başladığı yıllarda imal edilen Buick ve Wolseley, tamamen mekanik aksam ve parçalardan oluşuyor. Hatta öyle ki, Buick’in farları gaz yağı ile çalışabilecek şekilde dizayn ediliyor.

YDÜ Araç Müzesi'nde manevi anlamda farklı bir yere sahip olan 1967 model Hilman Hunter, Suat Günsel’in gençlik yıllarını geçirdiği ilk otomobili olma özelliğini taşıyor. Çocukları tarafından restore ettirilip tekrar Suat Beye hediye edilen Hilman Hunter, genel olarak müzenin ruhunu özetliyor. Müzede araçların bakımlı olmasını sağlamak ve gerekli restorasyonları gerçekleştirebilmek için, alanında uzman altı kişi çalışıyor. Hem klasik Amerikan arabaları hem de koleksiyon değeri taşıyan ve sınırlı sayıda üretilen diğer modeller özel olarak Kıbrıs'a getirilip restore ediliyor. Araçlar motor bakımları tamamlandıktan ve faal hale getirildikten sonra ziyaretçilere sunuluyor.

KIA More - Ford GT

Müzede otomobillerin yanı sıra, bazı motorsuz vasıta, bisiklet ve otobüs modelleri de sergileniyor. 1960'larda ada üzerinde kullanılan 1963 model Bedford otobüs bunlardan biri. Ayrıca, KKTC politikacıların yaşam tarzı hakkında fikir veren otomobiller de yer alıyor. 1940-50 ve 60‘lı yılların popüler otomobilleri olan Jaguar XK 120, Ford GT, Bentleys, Ford Anglia, Morgan, Mercedes Benz 190 SL ve Austin Princess gibi çok sayıda göz kamaştırıcı araç bulunuyor. Ayrıca, Günümüz teknolojisi ile üretilmiş Nissan Skyline GT-R , Subaru Impreza WRX STI, Ferrari 348 Tb ve Ford GT 1000 gibi spor araçlara da sıkça yer veriliyor.

İlginizi çekecek otomobil haberlerine, teknoloji dünyasına ait en güncel gelişmelere, ünlü kalemlerin dikkat çeken yazılarına, spor, sanat, aktüerya ve daha fazlasına KIAMORE'dan ulaşabilirsiniz.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor’dan Kim Elendi 26 Nisan 2016
Survivor’dan Kim Elendi 26 Nisan 2016
Samsung Gear S2 Akıllı Saati Heyecanlandırdı
Samsung Gear S2 Akıllı Saati Heyecanlandırdı